Hamile kalmaya çalışırken kaygıyla başa çıkma ipuçları

Hamile kalmaya çalışırken kaygıyla başa çıkma ipuçları

Başka bir negatif gebelik testi, başarısız girişimlerle dolu bir ay daha. Bazen, uzun zamandır beklenen iyi haber yavaş yavaş gelir ve bunun sonucunda ortaya çıkan hayal kırıklıkları, cesaret kırıklığı, çiftte gerginlikler ve kaygı durumlarına neden olabilir ve bu da hamilelik şansını daha da kötüleştirir.

1Bu yazıda hamilelik arayışında kaygının sonuçlarını analiz edip, bunu en iyi şekilde yönetmek için bir dizi strateji geliştireceğiz.

Hamilelik arayışında stresin sonuçları

Uzun bir dizi başarısız girişim, çoğu zaman gelecekteki ebeveynlerin zihinleri ve kalpleri üzerinde yük oluşturan bir hayal kırıklığı, suçluluk ve hayal kırıklığı girdabıyla sonuçlanır ve her geçen ay daha da sıkılaşan bir kısır döngüyü körükler.

Bu da yetmezmiş gibi, hamile kalmaya çalışırken yüksek düzeyde stres ve kaygıyla uğraşmak hamile kalmayı daha da zorlaştırabilir. Bazı araştırmalara göre, stres zamanlarında salınan yüksek düzeydeki kortizol ve adrenalin doğurganlığı %12’ye kadar azaltabilir, ayrıca stresin hipotalamus üzerindeki etkisi de etkileyebilir. yumurtalıkların uyarılması, yumurtlamanın daha az düzenli hale gelmesi.

Hamilelik arayışında kaygıyı yönetmek için 7 ipucu

O halde, hamilelik arayışında kaygı tuzağına düşmekten kaçınmak için nasıl yapılmalıdır? gebelik? İşte size 7 ipucumuz.

Arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın beklentilerinin ağırlığı altında ezilmenize izin vermeyin

Kaygıyı yönetmek için kurtulmanız gereken ilk ağırlık, bir yandan da hamile kalmak başkalarının görüşleridir. Özellikle müstakbel ebeveynler daha yaşlıysa, diğer akrabaların zaten çocukları varsa veya bir süredir evlilerse, arkadaşlardan ve aileden gelen baskı ve sorular özellikle ısrarcı hale gelebilir.

Öncelikle, biz çocuk sahibi olma isteği ya da olmama ve çocuk sahibi olma çabalarının bir çiftin hayatındaki en mahrem ve özel meseleler arasında yer aldığını anlamalı ve bu anlamda istenmeyen sorulara veya tavsiyelere müdahale etmeyi beklemeliyiz bu ciddi bir hassasiyet ve kişisel sınırlara saygı eksikliğidir.

Açıkboğaz sorulara ortak bir cepheyle yanıt vermek, bir çift olarak birlik içinde kalmak ve niyetin net bir şekilde ortaya konması önemlidir. var ama her şeyin bir zamanı var.

Diğer çiftlerle karşılaştırma yapmayın

Aynı şekilde her hamilelik benzersizdir ve kendinizi diğer çiftlerle karşılaştırmanın bir anlamı yoktur. Hamilelik gerçekleşmeye çabaladığında birdenbire her yerde mantar gibi ortaya çıkan ebeveynler.

Bu durumlarda, çoğunlukla bir seçilim yanlılığının kurbanı oluyoruz, bu da anne-baba adaylarını Arzu ettiğiniz nesneyi her yerde arayın ve görün. Açıklığı korumak, bu düşünceleri ve bunların neden olduğu yetersizlik duygusunu bir kenara itmek ve yapılabileceklere odaklanmak çok önemlidir.

Partnerinizle suç ortaklığınızı canlı tutun

Bir kişinin gebe kalmadaki gecikmeler nedeniyle strese girmesinden daha kötüsü, iki kişinin aynı nedenden dolayı strese girmesidir. Eş, çocuk sahibi olmak istediğinizde ana müttefikinizdir ve hamile kalmaya çalışırken yaşanan kaygının ilişkide kırılmalara yol açmamasını sağlamak önemlidir.

Kişinin beklentileri, korkuları ve şüpheleri hakkında açık bir diyalog, büyük bir suç ortaklığı ve destek getirebilir, stresi azaltmaya ve dolayısıyla hamile kalma şansını artırmaya yardımcı olabilir.

Aynı şey pratik girişimler için de geçerlidir. hamile kalmak: zaman zaman partnerinizle yakınlık anları yaşamak iyi bir fikirdir ve bu anların, çiftin bağını güçlendirmekten başka bir amacı yoktur.

Elinizde bulunan olanaklar hakkında kendinizi bilgilendirin.

supporto contro ansia nella ricerca della gravidanza

Her yaşam yolunun farklı olduğunu anladıktan sonra, hamile kalma şansını artıracak bir strateji oluşturmak mümkündür. Yapmanız gereken ilk şey, doğurganlık konusunda kendinizi eğitmektir.

Öncelikle zamanlamayı değerlendirmeniz gerekir: İlk çocuğunuza hamile kalmanın bir yıl kadar sürmesi uzun bir süre gibi görünebilir. gerçekte tamamen ortalama bir zaman olsa da. Benzer şekilde, bedeninizi tanımak, adet döngünüzün ve doğurganlık döneminizin zamanlamasını bilmek, hedeflenen girişimleri bulmanıza yardımcı olur.

Daha zor durumlarda bu mümkündür. Yardımlı üreme süreci seçeneğini birlikte değerlendirecekleri doğurganlık uzmanlarına başvurmak için . Anneliğin pek çok yolu vardır; yalnızca kendi yolunuzu bulmanız gerekir.

: Hamile kalma şansını artırmak için tıbbi tedaviler

Gevşeme teknikleri uygulayın

Kaygının ağırlığı artıyorsa Hamile kalmaya çalışmak, üstesinden gelemeyeceğimiz kadar önemli hale geldiğinde, rahatlama tekniklerini kullanarak sakinleşmek mümkün.

Farkındalık meditasyonu, zihni şimdiki ana odaklamak için çok etkili bir uygulamadır 3 ve stresi yönetin. Daha fazla destek, sinir sistemini çok az çabayla sakinleştiren yoga uygulamalarından veya derin nefes egzersizlerinden gelebilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı izleyin

Vücudunuza ne kadar iyi bakarsanız cinsel sağlık ve üreme sağlığınıza o kadar fayda sağlarsınız. Kendinizi düzenli fiziksel egzersize ve dengeli beslenmeye adamak, birçok açıdan daha sakin ve tatmin edici bir yaşama doğru atılan ilk adımdır. Hafife alınmaması gereken bir diğer şey de uyku kalitesidir: Yeterli miktarda uyumak ve iyi dinlenmek, stresle başa çıkmanıza beklediğinizden çok daha fazla yardımcı olur.

Hedefe çok fazla odaklanmayın

Hamile kalmaya çalışırken kaygı, aşırı bilgi yüklenmesine yol açabilir ve olumsuzluk. Beklentilerin ağırlığı çok fazla olduğunda, sakinleşip başka bir şeye odaklanmanız gerekir. Kendinizi bir hobiye veya tutkuya adamak, dikkatinizi dağıtmanın ve düşüncelerinizi olumlu yönde yeniden dengelemenin etkili bir yoludur.

Kaygıyı ve stresi yönetmek çok zorsa, şunu da yapabilirsiniz: doğurganlık konusunda uzmanlaşmış destek gruplarından, psikoterapistlerden veya danışmanlardan yardım isteyin.

: Hamile kalma şansınızı artıracak ipuçları

Yazıyı puanla
[Toplam: 0 oy

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top